ANONİM ŞİRKET TÜRÜ – Yıllık Analiz

0
818
views

TOBB tarafından aylık olarak açıklanan kurulan/kapanan şirket istatistikleri sonucunda Anonim şirket türünün yıllara göre kurulan ve kapanan şirket sayısı farkını Trend Analiz grafiğinde sizlere gösteriyoruz.

TREND GRAFİK ANALİZİ
Grafikte yapılan analize göre, kurulan şirket sayısından kapanan şirket sayısı çıkartılır ve aylık dağılımları sonucunda o yıldaki dağılım trendi ortaya çıkmış olur. Kurulan-Kapanan sayısı ne kadar yüksek ise Kurulan şirket sayıları Kapanan şirket sayılarından o kadar fazla olduğunu gösterir.

Açık mavi alan, o yılki en düşük kurulan-kapanan farkı ile en yüksek farkı kapsamaktadır. Yani o yılki tüm verilerin dağılım alanı oluşturulmaktadır. Koyu mavi alan, o yılki dağılımın ortada bulunan 6 aylık verinin olduğu alandır, yani verilerin yoğunlaştığı alan da diyebiliriz. Siyah çizgi ise ilgili yılın 12 aylık değerinin aritmetik ortalamasını göstermektedir.

ANONİM ŞİRKET TÜRLERİNİN SON DURUMU
Bu bilgiler ışığında, Anonim şirket türünün 2012 yılından itibaren kapanmalardan ziyade daha fazla kurulduğunu gösterdiğini rahatlıkla görebiliriz. 2016 yılında ise aylara göre kurulan-kapanan farkının çok fazla değiştiğini ve bunun sonucunda açık-mavi ve koyu mavi alanların arttığını görmekteyiz.

DAHA FAZLASI
2017 yılında Anonim şirket türlerinin hatta diğer şirket türlerinin (Limited, Gerçek-Kişi, Şube ve Banka-Şube) de nasıl bir seyir izlediğini merak ediyorsanız yapmanız gereken çok basit: www.EKONOMİVERİLERİ.com sitesinden Premium üyelik almanız yeterlidir.