YENİ YATIRIM ARACI: Gayrimenkul Sertifikası

0
916
views

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izinleri alan inşaat şirketleri projeleri için Borsa İstanbul’da gayrimenkul sertifikası satabilecekler. 36 ay boyunca BİST de aktif kalacak. Gayrimenkul sertifikaları hisse senedi gibi işlem görecek. Böylece, inşaat firmaları projeleri için alternatif finansman kaynağı elde edecek. TOKİ gayrimenkul sertifikalarını satın alan yatırımcıların her türlü hakları için garantör olacak.

Vatandaşlar için Faydası Nedir?

Vatandaşlar bu sistem ile bir evin tamamını veya bir bölümünü satın alabilecekler. Proje tamamlandığında sertifika sahipleri ister gayrimenkul de oturabilecek (gayrimenkulün tamamını satın almış ise) ister sertifikasını nakde çevirebilecek.

Örneğin, 20 TL den BIST den gayrimenkul sertifikası alan yatırımcı sertifikanın değeri 25 TL ye çıktığında inşaat projesi tamamlanmadan sertifikasını satarak kar elde edecek, düştüğünde ise zarar edecek. 36 ay sonunda veya proje bitiminde sertifikasını nakde çevirmek isteyen yatırımcı son 3 aylık sertifika değerinin ortalamasına göre nakit kazanacak.

Yatırımcılar Açısından Değeri

Büyük inşaat projeleri için kredi bulamayan veya yüksek maliyetli kredi bulan firmalar için bu sistem finansman noktasında büyük avantaj sağlayacak. Küçük yatırımcılar için ise, gayrimenkulün tamamını satın alabilecek birikim olmadığı durumda, borsadan gayrimenkulün bir bölümünün satın alma imkânı olacak. Böylece, küçük yatırımcı birikimini alternatif bir yatırım aracında değerlendirerek gelir elde edebilecek.

Uygulamadaki İlk Örnek Proje

Gayrimenkul Sertifikası uygulamasının ilki TOKİ’nin öncülüğünde, Makro İnşaat’a ait Başakşehir Park Mavera 3 Projesi’nde gerçekleştirilecek. Pay başına 42.5 TL’den halka arz edilecek, 3.37 milyon adet pay ihraç edilecek, hasılat toplamı 143 milyon TL olacak.