DÖVİZDE DALGALANMALAR DEVAM EDİYOR

0
729
views

DÖVİZDEKİ SON GELİŞMELER

Fransa seçimlerinin olumlu etkisiyle İstanbul borsası rekor kırmış dolar son 6 ayın en düşük seviyesini görmüştü. Avrupa konseyinin Türkiye’yi yeniden denetim sürecine aldığı haberi gelince dolar/euro’nun ateşi tekrar yükseldi ve dolar 3.60 euro ise 3,98 seviyelerini gördü.

26 Nisan 2017 tarihinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun geç likidite penceresi borç verme faizini %11,75’den %12,25’e yükseltmesi ile dolar/euro kuru tekrar düşmeye başladı ve 3,56 seviyelerini gördü.

GELİŞMELERİN DÖVİZ ve TL’ye YANSIMALARI

Son iki gündeki döviz hareketlerinde şu sonuç çıkarılabilir. Merkez Bankası faiz artırdığında dolar/euro kuru düşmekte. Yabancı yatırımcı yüksek faiz kazancı için dövizini Türkiye’ye getirmekte ve kuru dizginlemekte.

Avrupa Birliği ile ilişkiler Türk ekonomisi için önem arz etmektedir. Türkiye ihracatının yaklaşık %46’sını Avrupa ülkelerine yaptığı için ilişkilerdeki olumlu veya olumsuz gelişmeler döviz kuru üzerinde etkili olmaktadır. Avrupa ülkelerine yapılan ihracattaki gerileme döviz girişini azaltacağı için dolar/tl ve euro/tl kurları da artmakta, tersi durumda yani ihracattaki yükselme kurları düşürmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye’nin dış ilişkilerindeki politik kararlar ve Merkez Bankasının faiz politikası dövizin yönü konusunda belirleyici olmaktadır. Türkiye ekonomisinin daha istikrarlı bir yapıda devam etmesi için öncelikle ülkeler arası ilişkilerin sağlam düzlemlere oturtulması, ihracatın artırılması (özellikle Avrupa’ya) gerekmektedir. Bu yönde yapılacak yapısal reformlara hız verilmesi ülke ekonomisini daha istikrarlı bir yükseliş açısından rayına oturtacaktır.